Препоръки за първите дни след екстракця (вадене) на зъб.
На Вас скоро Ви се е наложила екстрацията на зъб или Ви предстои това неприятно събитие? Освен това да сте подготвен какво да очаквате при екстракция на зъб, много по важно е да занете какво се прави след това, за да избегнете възпаление на раната. Грижите започват още веднага след ставането от стоматологичния стол:
Изпий едно обезболяващо преди да пусне упойката!
Вашия стоматолог ще Ви каже колко време ще държи упойката на съответното място, но генерализираното правило е 1 час след манипулацията да изпиете едно обезболяващо. Няма значение какво е то, стига да НЕ е аспирин, защото той действа фибринолитично и ще стимулира кървенето. Ако не изпълните тази стъпка, очаквайте упойката да пусне рязко и силна болка да започне внезапно. В този момент Вие ще изпиете първото си обезболяващо, но докато то подейства минават 30-40 минути, през това време се получават възбудни огнища в мозъка и чисто психически процесът минава по-тежко. Преходът от състояние с упойка и без упойка трябва да бъде плавен, затова едно обезболяващо час след процедурата, а следващите дни само при нужда, съобразено с максималната допустима доза, написана на листовката на лекарството.
Не се храни преди да пусне упойката!
Следващите няколко часа след операцията Вие все още няма да имате чувство за болка, това означава, че ако консумирате храна, която е твърда и се налага да я дъвчете, съществува риск от това да се нахапете. Ако времето, за което упойката „пуска“, съвпада или преминава времето за вечеря можете да ядете сладолед, кисело мляко, меки храни на малки хапки на другата страна. Вода можете да пиете час след процедурата, на малки глътки без горещи храни и напитки, защото горещото стимулира кървенето.
Хранене следващите дни след процедурата.
Първите три дни е важно раната да се пази, затова е добре пациентът да избягва абразивни храни като чипсове, солети, ябълки и моркови. Меки неща на другата страна са допустими.
Оток и болка след процедурата.
Нормално е да има болка и дискомфорт първите дни след процедурата, отокът също е нещо очаквано. Относно болката, нормално е да я има, защото дори рана на крака боли няколко дни, а устната кухина е много по-богато инервирана, но е важно болката да намалява, отшумява, изчезва. Ако тя се засилва имате алвеолит, локално възпаление на алвеолата (дупката останала след зъба). При алвеолит антибиотик, търпение и самолечение не помагат, трябва да дойдете на преглед, раната да се промие и да се сложи лекарство. Не Ви застрашава медицински, ако дойдете веднага на преглед, но боли. Отокът е най-голям на третия ден, после постепенно намалява и до седмица след процедурата напълно изчезва.
Грижа за раната първите дни след процедурата.
Веднага след процедурата от течащата кръв се образува съсирек, той бавно се превръща в меки тъкани, след това в кост. Кръвният съсирек е естествената превъзка на раната и неговото запазване е от изключителна важност, неговото падане или разпадане е една от водещите причини за алвеолит. За да намалите шансът раната да се възпали, е важно да следвате тези правила:
- Не пушете 3 дни след екстракцията:
- Никотинът действа фибринолитично: води до по-лесното разпадане на съсирека
- Тютюневият дим е горещ и термично уврежда раната
- Тютюневият дим съдържа редица химикали, които водят то химическа увреда на раната
- Механична увреда на съсирека: При пушене Вие засмуквате, което може да доведе до изсмукване на съсирека.
- Вана с вода за уста:
- Първите три дни с вода за уста назначена от Вашия лекар/студент без да се жабурите дръжте водата като вана от страната на раната по 1 минута 5-6 пъти дневно, това води до намаляване на микроорганизмите в устата
- Добра орална хигиена:
- Миете зъбите старателно и внимателно изплювате пастата. По зъбите не трябва да има плака, плаката са микроорганизми които повишават риска за инфекция, за възпаление.
- Жабурене с вода за уста:
- След 3тия ден започвате активно жабурене с водата за уста поне 3-4 пъти дневно, това механично ще промива раната и ще изкарва заклещената вътре храна
- Промивка на раната:
- Ако на контролен преглед Вашия стоматолог/студент прецени, че е необходимо той ще промие раната и ще Ви даде специална спринцовка със закривен тъп връх с който е важно Вие редовно да промивате раната. Това се прави защото раната първо е като трапец, после като ампула, което води до лесна задръжка на храна и повишава риска от възпаление.
Малко по малко раната заздравява, болката намалява, а кухината на мястото на зъба бавно се превръща в кост. Ако се грижите за Вашата рана добре, ходите на контролни прегледи, пиете всички лекарства, които са Ви изписани, няма да има причина за притеснение, всичко минава без проблем. След като всички вълнения покрай екстракцията преминат е важно бързо да се реши каква протезна конструкция ще се сложи на мястото на лиспващия зъб, разберете възможностите тук.