Кариес на ранното детство

Около еуфорията свързана със всички бурни събития около първите годинки на детето, често родителите не забелязват колко много зъбки са изникнали в устата на де. Различни грешки в периода на пробива на временните зъби могат да доведат до кариес на ранното детство. Кариесът на ранното детство е общо понятие, с което се описва особено тежка форма на кариеса. Това заболяване представлява множество кариозни лезии по различните повърхности на временните зъби. Ако не се лекува навреме, може да доведе до загуба на зъб, още преди детето да навърши шест годишна възраст. От медицинска гледна точка това има опасност да увреди зародишите на постоянните зъби, а от социална – страда самочувствието на детето.

Важно е заболяването да се разпознае в началните му фази. Първоначално се проявява клинично като бели – тебеширени петънца по предните зъби на детето, малко след пробива им. Най-често застрашени са горните резци, тъй като долните са покрити от езика по време на сучене.

Рискови фактори за възникване

  • Чест прием на въглехидратни храни
  • Лоша хигиена
  • Вредни навици на детето – смучене на пръст, спане с отворена уста
  • Вредни навици на родителя – целуване на детето, опитване на храна от лъжицата на детето
  • Продължително кърмене след първата година на детето
  • Роля на социално-икономически статус

Как да предпазя детето си?

Освен честите прегледи при нас, правилното хранене и почистване на зъбките са ключови. Въглехидратите са една от основните причини за възникване на кариес. Те причиняват бърз спад на плаковото pH и са основен субстрат за кариесообразуващите микроорганизми. На прост език, колкото повече въглехидрати яде детето през деня – толкова по-висок е рискът от развитието на кариес. Ранното включване на сладки храни и напитки може да има значителни последици върху зъбното здраве. Всички храни, които детето консумира от раждането си (кърма, хуминазарино мляко), включват захари. Лоша практика е допълнително подслаждане на храните, както и прием на сокове със захар от малки деца.

С цел предпазване от кариес се препоръчва старателно почистване на зъбите, още от първия пробил зъб. Зъбите на бебето се почистват с марля, напоена във вода, а с пробива на предните зъби се въвежда използването на четка с мек косъм. По този начин се създават и бъдещи навици за поддържане на орална хигиена.

Кърмата, полезна или вредна?

Особен фактор към етиологията на кариес на ранното детство е кърменето. Кърмата съдържа витамини, микроелементи, антитела и други, но с времето нейните качества намаляват, за сметка на това тя остава богата на въглехидрати. По тази причина, до шестия месец на бебето е необходимо да се прекратят нощните хранения, а окончателното кърмене може да продължи до първата годинка. Освен кариес, продължителното кърмене може да доведе до лицево-челюстни деформации.

Други съвети към младите родители:

Нощните хранения крият голям риск от кариес, тъй като по време на сън се намалява слюноотделянето и самопочистването. Спането с отворена уста има подобен ефект. Причината за възникване на криес, на първо място, са микроорганизмите попаднали в устата на детето. В началото устната кухина на детето е стерилна и първите бактерии в устата се предават именно от Вас, родителите. За да предотвратите това, се пазете от вредни навици. Такива са целуване на детето по устата, целуване на краката и ръцете му, опитване от лъжичката му. По този начин Вие лесно можете да предаде кариесогенни микроогранизми към детето. Силно препоръчително към майката е тя да излекува наличните си кариеси още преди да роди.

Единственият сигурен начин за превенция на кариеса на ранното детство.

Профилактиката е единственото нещо, което гарантира здравото съзъбие на Вашето дете. То трябва да посещава зъболекар още от изникването на първите зъбчета. Ключови са Вашата информираност, честите прегледи и наличие на система, чиято цел е превенция на денталните заболявания. Тази система включва разпознаването на рисковете още преди да се превърнат в проблеми и тяхното елиминиране. Във Факултета по дентална медицина има изградена такава система, като за Вашите деца се изготвя индивидуална профилактична програма спрямо зъбния им статус, можете да получите полезна информация, препоръки и профилактичен преглед!

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *