Какво е феномен на Годон?
Феноменът на Годон се наблюдава в случаите на дефект в зъбната редица (при липсващи един или повече зъби), когато не са предприети своевременно мерки за възстановяването му.
Анатомично всеки зъб от горна челюст контактува със срещуположния си зъб от долна челюст (антагонист). По този начин се осигурява нормалната дъвкателна функция. Когато поради екстракция, травма или други причини един зъб(от горна или долна челюст) бива загубен, се нарушава целостта на зъбната редица на съответната челюст и се губи контакта със зъба-антагонист. Ако не се планира навреме протетично лечение с цел коригиране на недостатъка, настъпва феноменът на Годон. Той се изразява в прорастване на короната на зъба-антагонист (заедно с алвеолата) към свободното място и наклоняване на съседните зъби към дефекта. От своя страна тези промени водят до:
- Възникване на предварителни контакти между наклонените зъби и прорастналия антагонист
- Нарушаване на дъвкателната функция и предизвикване на дискомфорт
- Намаляване на възможността за възстановяване на липсващия зъб, което може да наложи екстракция на прорастналите и/или наклонени зъби
- Нарушаване на естетиката на съзъбието и понижаване на самочувствието на пациента, особено когато дефектът се разполага във видимата зона (фронтални зъби)

Как се предотвратява?
С изготвянето на план за протетично лечение, предшестващ планираната екстракция на даден зъб. Ако става дума за травма – отново се съставя план на лечение и манипулациите се извършват непосредствено след възстановяването на пациента.
Как се лекува слабо изразен феномен на Годон?
Ако вече е настъпил феномена на Годон, лечението се определя в зависимост от това колко изразени са промените. В случаите, при които прорастването на зъба-антагонист и наклона на съседните на дефекта зъби не са значителни, се изпилява малка част от върховете на антагониста. След това липсващият зъб се възстановява чрез поставяне на имплант или изработване на мостова конструкция.
Лечение при по-големи промени:
Когато антагонистът е заел по-голяма част от свободното пространство на дефекта и има изразена патологична подвижност- той се изважда. Последващото възстановяване на липсите трябва да се случи максимално бързо. То може да бъде отново чрез поставяне на импланти, мостови конструкции или чрез изработване на частични протези (ако липсващите зъби са повече на брой). При някои пациенти може да се използва комбинация от лечения. Често съчетаването на ортодонтско лечение (за корекция на позицията на наклонените зъби) и протетично лечение дава страхотни резултати. Има много, различни лечебни подходи, като ние представихме само най-основните. За всеки отделен пациент трябва да се изготвя индивидуален лечебен план.
Как се изготвя индивидуален лечебен план?
Ако запишете час при нас, ние абсолютно безплатно ще направим преглед и ще съставим лечебен план. За него ще трябва да дойдете на преглед във Факултета по дентална медицина, където обстойно ще разгледаме Вашето съзъбие. След това заедно с нашия преподавател ще обсъдим възможностите за лечение, сроковете и тяхната цена. В края ще Ви представим най-добрия, според нас, лечебен план и ако Вие сте съгласни да започнем и самото лечение. Запишете час сега, за да получите напълно безплатна консултация.