Какво е алвеолит и как да го предотвратим?
След като се извади зъб се оголва неговото ложе в костта, то се нарича алвеола. В медицината когато се сложи наставка -itis (-ит) говорим за възпаление на съответната структура. Възпалението на алвеолата на зъба (alveolitis) е болезнено състояние което се характеризира със засилваща се болка идваща от мястото на извадения зъб която се засилва ден след ден. Алвеолитът не Ви застрашава медицински, но боли. Той може да се получи поради трудна екстракция, остатък от корен, парченце зъб или зъбен камък в раната, разпадане на съсирека, а шанса за него се повишава при определени системни заболявания.
Какво причинява алвеолит:
Алвеолит може да се причини от много фактори от организма и от околната среда. При спазване на всички инструкции за грижа за раната след екстракция пак има статистически шанс да се получи алвеолит. Най-големия рисков фактор за получаването на алвеолит това е тютюнопушенето защото:
- Никотинът действа фибринолитично: води до по-лесното разпадане на съсирека
- Тютюневият дим е горещ и термично уврежда раната
- Тютюневият дим съдържа редица химикали, които водят то химическа увреда на раната
- Механична увреда на съсирека: При пушене Вие засмуквате, което може да доведе до изсмукване на съсирека.
В зависимост от това кой зъб е изваден има различен шанс да се получи алвеолит. Например на горна челюст е 10%, а при долни мъдреци е 15-20%. Така представено е важно да спазвате инструкциите за да сте в статистическия минимум.
Как да разбера, че имам алвеолит и какво да направя?
Нормално е след екстракция на зъб да има болка, това е едно от най-богато инервираните места в човешкото тяло. Всяка една рана, дори на крака – боли. Важно е болките ден след ден да намялват, ако те се засилват, обхващат цялата челюст и налагат приема на повече обезболяващи най-вероятно се касе за алвеолит. Ако до третрия ден след операцията болките намаляват, те няма да започнат да се засилват, той се пада крайъгълен камък и мине ли 72рия час можете да се успокоите – шанса за алвеолит от там нататък е минимален.
Ако имате съмнения, че имате алвеолит посетете вашия лекуващ лекар/студент незабавно. Имайте предвид, че при алвеолит: антибиотика не помага, търпението не помага и самолечението не помага!. Единственото което помага е преглед при лекар който ще Ви промие и ще сложи специално лекарство на базата на етеричните масла, за да тушира възпалението. Едно, две или три посещения за промивка и лекарство са достатъчни, за да отшуми проблема. Много е важно да не чакате, за да посетите Вашия стоматолог, защото алвеолитът не Ви застрашава медицински, но ако не се лекува навреме може да доведе до сериозни усложнения.