Как да проверим колко добре детето си измива зъбките?
Преди да Ви отговоря на този въпрос, първо трябва да си изясним следните въпроси:
- От каква възраст започва грижата за детските зъбки?
- Кога детето е способно вече само да измива зъбките си под контрола на родител?
Основни моменти от грижата за оралната хигиена на децата
Грижата за детските зъбки започва с пробива на първия такъв – почистването на зъбните повърхонсти се осъществява с помощта на марля, напоена с разтвор на чешмяна вода и кислородна вода в съотношение 1:1. В тази възраст родителят поема изцяло активната роля и оралната хигиена е изцяло негова отговорност.
В периода на ранната детска възраст (1-3 години) и предучилищната възраст (3-6 години) се въвеждат паста за зъби (ако е флуорна – след 3-годишна възраст), четка за зъби и дентални конци. Детето се обучава как да измива зъбките си, но дори при голямо старание от негова страна пропуските са на лице. Затова грижата за зъбките отново, в по-голяма степен, е отредена на родителите.
В училищната възраст (6-12 години) детето придобива осъзнатост и отговорност, които, съчетани с добър личен пример от родителите и изградени правилни хигиенни навици, гарантират добрата детска орална хигиена. В този период тя е от съществено значение поради физиологичната смяна на временното с постоянното съзъбие. В тази възраст ролята на родителя като активен участник в оралните процедури намалява. Това не отменя контрола върху тяхното протичане и той трябва да бъде задължителен.
В помощ на юношите:
В юношеската възраст (12-16 години) родителят би трябвало единствено да следи за провеждането на оралната хигиена, но не и да участва в него. Доверието в младежите расте и на тази възраст се смята, че са достатъчно запознати. Добре известна им е важността от осъществяването на орална хигиена. Те притежават достатъчните мануалност и познания да извършват процеса сами. Все пак не бива да се забравя, че всяко дете притежава своето индивидуално развитие. Това рамкиране на възрастите не бива да се приема като извинение за неглижиране на отговорностите както на родителите, така и на децата.
В обощение на казаното дотук: детето може да бъде отговорно за своята орална хигиена, само след като сме сигурни, че е изградило правилни основни хигиенни навици. Това включва:
- Да измива зъбите си сутрин и вечер, като отделя оптимално по 3 минути на процедурата.
- Да използва правилно количество паста и правилни техники на изчеткване на зъбите с четка. Включително и почистване на апроксималните повърхности с конци.
- Ако детето Ви е на 16 години, но не измива добре зъбите си – това означава, че Вие все още имате отговорност към неговата орална хигиена и дори можете активно да участвате в нея.
Таблетки за визуализация на плака
Когато ролята на родителя е предимно контролна, един от най-лесните и сигурни начини за осъществяването ѝ е чрез прилагане на таблетките за визуализация на зъбната плака. Чрез тях натрупаната плака се оцветява. Това позволява бързо да се определят зоните, на които да се наблегне допълнително при измиването на зъбките. Най-често таблетките, предлагани в аптеките, оцветяват зъбките в розово или лилаво. Те могат да се използват при деца, които имат способност за жабурене и изплюване. Могат да се прилагат един или два пъти в седмицата за оценка на хигиенните им навици. При деца с лоша орална хигиена могат да се използват и всеки ден до постигане на желания резултат- зъбни участъци, свободни от оцветена плака.
Таблетките могат да се използват както преди, така и след измиване на зъбките. Когато искаме да научим детето на правилни хигиенни навици, методът може да се въведе като игра преди измиването на зъбките. По този начин лесно могат да се виждат местата, покрити с плака, а това ще помогне за тяхното почистване. Разбира се, в случай че детето не успее да се справи с премахването на оцветената плака- родителят помага.
Начин на използване на таблетки, визуализиращи плаката:
- Таблетката се стрива между зъбите за около 30 секунди. Смесвайки се със слюнката, разтворените оцветители достигат до всички зъбни повърхности. Ако има налична плака, тя се оцветява.
- Детето жабури с вода и изплюва.
- На огледало се наблюдават оцветени участъци с плака. По-интензивното оцветяване е индикатор за „по-стара” плака (такава, която не е била отстранена по-дълго време). По-светлото оцветяване показва „нова” плака. Участъци без оцветяване- няма налична плака. Съществуват и системи, които имат два оцветяващи агента – син и лилав. Старата плака се оцветява в синьо, а новата в лилаво.

Коректно е да спомена, че има различни видове системи, визуализиращи плаката. В пазарната мрежа може да намерите още разтвори, тупфери, пасти за зъби и други. Ако не сте уверени кой метод е най-добър за Вас и Вашето дете, не се колебайте да дойдете на преглед при нас, за да Ви помогнем.
Когато детето изгради правилни хигиенни навици, таблетката може да се използва и след измиване на зъбите. Тогава тя е с цел да се отбележат пропуските, ако има такива. Тук е подходящо да завърша със следното – таблетките могат да се използват и от Вас, родителите. По този начин можете едновременно да оцените своята орална хигиена и да дадете чудесен пример на своето дете!