Хирургия
В един момент, независимо от труда ни да спасим един зъб или група зъби, се налага тяхната екстракция. Оралната и лицево-челюстна хирургия е една от дисциплините, които изучаваме, за да придобием магистърската степен „Лекар по дентална медицина“. По време на курса си на обучение усъвършенстваме нашите умения в екстрахирането на различни по трудност зъби, както и да разпознаваме редица заболявания, които трябва да се лекуват от лекар със специалност „Орална хирургия“ или в отделение по лицево-челюстна хирургия.
Кога се налага екстракция на зъб?
Зъбите се екстрахират (вадят) по много поводи, най-често когато патологичният процес е разрушил по-голямата част от зъба и неговото лечение е невъзможно или твърде скъпо за пациента. Освен това – при образуване на грануломи и кисти, които не могат да се лекуват по друг начин, при травмиране на зъба след падане (остра травма), по-висока обтурация (хронична травма), поради неправилно кореново лечение, заклещени вътреканални щифтове и много други. Когато няма място за третите молари (мъдреците), те се екстрахират преди да увредят седмите зъби, а премоларите, по-често, по ортодонтски причини.
Защо понякога се налага хирургична екстракция на млечен зъб?
По правило млечните (временните) зъби падат сами – техният корен се резорбира и една малка част от него, заедно с коронката, безболезнено изпадат и детето си ги слага под възглавницата, за да може Феята на зъбките да му донесе подарък. Понякога този хубав сценарии не се изпълнява и е необходимо хирургично, на денталния стол, да бъдат премахнати млечните зъби. Причините за това са много, но две са основните – увреждат зародиша на постоянен зъб или възпрепятстват пробива му. Първата причина е свързана с развитието на патологичен процес в пулпата на временния зъб. В началото корените на зъбите са отворени, т.е. има широка комуникация между пулпната камера и периодонциума и един дълбок кариес може да доведе до пулпит. Ако неговото лечение е невъзможно, инфекцията бързо може да достигне до зародиша на постоянния зъб, което от своя страна да го увреди. Втората причина – нарушаването на пробива на зъба, може да е резултат от това, че понякога корена на постоянния зъб не се резорбира с темповете, с които расте постоянния зъб (при предишно кореново лечение на временен зъб, увреда на неговата пулпа и други). Поради това временните зъби и цялостното орално здраве на детето трябва да се следят от зъболекар – да се определи, дали има наличие на постоянни зародиши и необходимо ли е хирургично вадене. Вашето дете има нужда от преглед и консултация? Прочетете повече тук или се свържете с нас чрез формата за контакти.
Боли ли екстакцията на зъб?
Във Факултета по дентална медицина всички студенти използваме съвременни средства за анестезия. Тя е под формата на локална упойка – същата, която се използва при лечението на кариеси и кореново лечение. Локалната анестезия се характеризира с това, че няма да имате усещане за болка, но ще усещате допир и натиск. В зависимост от броя зъби и тяхната локализация може да се използва терминална или проводна упойка. При първата се обезболява малко поле около зоната на зъба, нейният ефект е по-кратък и чувството за изтръпване остава по-малко във времето. Точно обраното важи за проводната анестезия. При нея се обезболява ствола на нерва, изтръпва по-голямо поле за много по-дълго време, което удължава времето за работа на оператора и позволява екстрахиране на повече зъби едновременно. След екстракцията е нормално да имате чувство за болка, дискомфорт, които намаляват за няколко дни, и малко кръв в слюнката. Важно е следващите дни да следвате инструкциите, за да намалите шанса за инфекция и възпаление. Прочети препоръките за дните след екстракция тук.
Какви зъби мога да си екстрахирам във Факултета по денална медицина?
Във Факултета екстрахираме почти всякакви зъби, независимо колко сложни са те. Ако искате Вашият зъб да бъде изваден от студент, първо неговият преподавател се запознава със случая. Ако той прецени, че е безопасно, студентът се заема с екстракцията под строг контрол. В случайте, когато преподавателят смята, че зъбът е сложен за изваждене или съществуват определни рискове, той ще Ви насочи към кабинета на специализантите, където завършили лекари по дентална медицина практикуват, за да придобият своята специалност „Орална хирургия“. Те са нашите супергерои и могат да се справят и с най-сложните екстракции. Имайте предвид, че тази статия разглежда общия случай. При конкретни зъби, особенно трети молари, понякога се налага консултация със специалист лицево-челюстен хирург и такива процедури не се извършват от студенти.