Кариесология
Зъбният кариес е диагноза, която всеки един от нас рано или късно чува в своя живот. Под действието на микроорганизми и различни вещества в усната кухина Ph-то на зъбната плака намалява, това прави емайла по-разтворим и води до неговото бързо разрушаване. Първо се наблюдава леко белезникаво петънце само след подсушаване на зъбната повърхност. В последствие това прогресира до ясно видимо петно, а в края достига до пълното разшушаване на емайла в зоната. В началото може да се приложи знчително по-щадящо лечение като реминерализация или микроинвазивно лечение. С напредване на процеса се налага значително по-инвазивно изпиляване на твърдите зъбни тъкани. Ако кариесът е напреднал до степен да засегне и зъбната пулпа, се налага и кореново лечение, за което може да прочетете повече тук.
Ще боли ли?
Въпреки че много хора свързват правенето на пломба с болка, не винаги това е така. Вече съществуват много добри местни упойки, които и ние използваме. Ако кариесът е малък, няма нужда изобщо от обезболяване. По наша преценка или ако Вие почувствате болка, ще Ви поставим анестезия и ще продължим работата си без проблем.
Дойдох с малка точица, а ми поставиха голяма пломба, защо?
Кариесите се развиват подобно на капка, най-тесни са в посока на емайла и се разширяват навътре в зъба. Това се обяснява с факта, че най-повърхностният слой емайл е най-твърд и процесът трудно преминава от там. След като процесът го преодолее, той достига до много по-уязвими части на зъба, където се развива по-активно. Зъболекарят разбира колко е голяма лезията едва когато започне да работи зъба, т.е. като премахне „капачето“ на кариеса и се открие неговото развитие в дълбочина. Понякога е възможно един зъб да има кариес на две или повече места, които са в голяма близост. Когато забележим такова състояние, понякога налага да ги слеем в обща пломба. Можете да имате доверие на нашата преценка и професионализма на нашите преподаватели при определяне на границите на пломбата. Имайте предвид, че е много по-важно да бъде премахнат целият инфектиран дентин, за да се спре бъдещото развитие на кариес.
Каза ми, че трябва да си сменя стара пломба, защо?
Както всеки един материал, така и композитите, от които изработваме пломбите нарушават своите характеристики с времето си. За разлика от повечето материали, които използваме в бита, тези, които се използват в денталната медицина, трябва да отговарят на голям брой изисквания. Повечето от тях са свързани с безопасността на пациента, естетическите и механични качества на материала. Освен това трябва да бъдат устойчиви на действието на различни температури, химикали и абразивни елементи идващи от храната, която ядем. Това определя техния ограничен живот и нуждата да бъдат подменяни.
Една добре напрвена съвременна пломба от фотополимеризиращ композит трябва да издържи между 7 и 10 години според различни източнитци. След този период поради различните фактори, действащи върху връзката обтуровъчен материал-естествен зъб започва процес на микропросмукване. Това е процес на навлизане на течности и микроорганизми между пломбата и зъба, което води до развитието на вторичен кариес на това място. Всичко това може да бъде предотвратено, ако пломбата се проверява от нас един път годишно, колкото е минимума за почистване на зъбен камък и контролен преглед на устната кухина. Повече за това тук.
Имате други въпроси? Не се колебайте да ни ги зададете в секция контакти.