Видове протезни конструкции след екстракция на зъб.
Съвсем скоро са Ви извадили зъб, раната малко по малко заздравява и Вие започвате да се мислите над варианти как да замените дефекта, който се е образувал във Вашата уста. Процесът по планиране на протезирането е важно да започне още преди екстракцията или непосредствено след нея, защото природата не търпи празно място и ако се забавите с неговото запълване, рискувате да се получи феномен на Годон.
Възможност 1: Да оставите дефекта без протеза
Пациентът винаги има право да откаже лечение, а понякога то не е и необходимо. Ако зъбът, който е изваден, е последен в зъбната редица, т.е. е мъдрец или седми зъб, има случаи, в които неговото протезиране не с такава неотложност като при другите зъби. Мъдреците са зъби с отпаднала необходимост в дъвкателния акт при хората, често за тях няма място, трудни са за кореново лечение и тяхното протезиране след изваждане не носи полза на пациента по никакъв начин.
Седмите зъби са част от кътниците, тях използваме, за да дъвчем и раздробяваме храната, оформяйки хапка, подходяща за преглъщане. Като цяло тяхната липса би намалила възможността на човек да се храни спокойно, но ако те нямат антагонисти, няма да настъпи феномен на Годон, което означава, че тяхното протезиране може да бъде отложено във времето. Ако Вашият зъболекар Ви предложи лечение, трябва да го обмислите внимателно. Имайте предвид, че ако откажете лечение, в един момент това може да доведе до загуба и на други зъби по съседство.
Възможност 2: Частична снемаема протеза
Частичните протези са вид конструкции, изработени от пластмаса, които се поставят на мястото на дефекта, но могат да бъдат сваляни от пациента. Едно от малкото предимства на частичните протези е, че те са възможно най-достъпният вариант за пациента. Освен, че те са с най-ниска цена, позволяват да бъдат протезирани няколко зъба. Частичните протези имат различни видове, но общото между тях е, че предават натоварването през лигавицата, което може да доведе до определени проблеми. Този вид протезиране създава дискомфорт на пациента, защото е необходимо протезата да бъде сваляна, почиствана, държана в специални разтвори и други. В зависимост от начина на закрепване на частичната протеза тя може да доведе до увреда на пародонта на съседните зъби.
Предимства на лечението с частични протези:
- Най-ниска цена.
- Не се изпиляват твърди зъбни тъкани от съседните зъби.
- При необходимост могат да се добавят повече зъби върху съществуваща протеза.
- Имат относително добра естетика.
Недостатъци на лечението с частични протези:
- Изработени са от пластмаса и нямат същата твърдост като антагонистите, което пречи на дъвкателния акт.
- При някои видове частични протези съществува риск от увреда на пародонта на съседните зъби.
- Нямат същата стабилност като естествените зъби.
- Трябва да бъдат почиствани в разтвор.
Извод: При млади, активни хора не препоръчваме лечение с частични протези.
Възможност 3: Мостова конструкция
Същестуват различни видове мостови конструкции, които могат да бъдат изработени от различни материали. В най-общ смисъл могат да бъдат разделени на едностранни и двустранни мостове. Едностранните мостове са закрепени само в единия си край за един или няколко зъба. При тях действат много големи сили върху натоварения зъб и това бързо може да доведе до увреда на пародонта му.
Двустранните мостове са протези, закрепени върху два или повече зъба от двете страни на конструкцията. При тях силите са значително по-балансирани, пазят зъбите, за които са закрепени, и са по-предпочитан начин за протезиране от едностранните. Мостовите конструкции без значение от техния профил, вид и материал, от който са изработени, се закрепят за наличните зъби единствено след като те бъдат изпилени. Изпиляването на зъбите се извършва чрез отнемане на определено количество от твърдите зъбни тъкани, което се счита и като основен недостатък на възстановяването на дефект чрез мост.
Предимства на лечението с мостова конструкция:
- Бързо възстановяване на дефекта
- Твърдостта на конструкцията позволява адекватно стриване на храната
- Приемлив естетичен вид при някои от видовете мостове
- Дъвкателното налягане се предава по физиологичен път, чрез пародонта на носещите зъби
Недостатъци на лечението с мостова конструкция:
- Загуба на твърди зъбни тъкани от зъбите, носещи мостовото тяло
- Натоварване на пародонта на зъбите, носещи мостовото тяло
- При увреждане на зъб, носещ конструкцията, цялата тя отпада
- В зависимост от профила на моста се търси баланс между лесно почистване и естетика на конструкцията
- Не могат да бъдат добавяни зъби към съществуваща протеза при необходимост
- По-висока цена в сравнение с частичните протези
Извод: Мостовото протезиране е най-добро при хора, при които дефектът е обграден от двете страни със здрави зъби. Трябва пациентът да има здрав пародонт и да бъде педантичен към почистването на конструкцията.
Възможност 4: Имплантологично лечение
Студентите във Факултета по дентална медицина не се занимават с имплантология, но въпреки това тук ще разгледаме основните позитиви и негативи при лечението с импланти:
Предимства на лечението с импланти:
- Конструкцията е независима от съседните зъби и ако някой от тях се увреди, тя запазва своята функция.
- Не се отнемат твърди зъбни тъкани от съседните зъби.
- Дъвкателното налягане се предава директно на костта, като по този начин не уврежда лигавицата или пародонта на съседните зъби
- Пълно възстановяване на дъвкателната дейност
- Пълно запазване на естетиката на съзъбието
- При разрастване на дефекта могат повече зъби да бъдат възстановени с по-малко импланти (чрез протези върху имплантите или мост)
Недостатъци при лечението с импланти:
- Най-висока цена от всички други варианти
- Продължително лечение с няколко поредни хирургични манипулации
- Не всеки пациент е подходящ за такова лечение
- Пациентът трябва да спазва безупречна орална хигиена
Извод: Лечението с дентални импланти в момента е най-модерното за възстановяване на дефекти, възникнали след загубата на зъб. Те са подходящи както за млади, така и за възрастни пациенти. Техният най-голям недостатък е цената и факта, че според физиологията на костта в района е възможно пациентът да не е подходящ за такова лечение.