Какво е кофердам и за какво се използва?

Кофердам все още се приема като нещо иновативно в България и за това в тази статия ще разгледаме неговата употреба и предимства. Коферадам е здраво, дебело латексово или гумено платно, чрез което се изолира работното поле от останалата част на устната кухина. Комплектът за кофердам се състои от клампа специфична за всеки зъб, платно, рамка и форсепс.
За какво се използва кофердам системата?
Кофердам е начин да се изолира оперативното поле от всички други течности в устата. На първо място той помага да се използват материали, които имат много добри естетически характеристики, но не могат да се използват във влажна среда. Също така намаляват времето на работа на детналния специалист, защото полето е винаги чисто и пригледно.
Той пази пациента от това да погълне остри и/или дребни инструменти, с които непрекъснато се работи в устата. Помага на пацинета да държи уста широко отворена без да се натоварват дъвкателните мускули. Позволява използването на по-агресивни химикали, които иначе биха били опасни, ако бъдат погълнати или биха увредили лигавицата при контакт. От друга страна намалява до голяма степен микроорганизмите в аерозола, който непрекъснато полепва по стоматолога. Помага му да работи много по-прецизно без да се бори с език, бузи и други меки тъкани. Не на последно място помага да се визуализира полето по-лесно и повишава качеството на работата и дълготрайността на обтурацията.
Боли ли поставянето на кофердам?
Голяма част от процедурите, които налагат използването на кофердам, налагат и използването на упойка, което свежда неприятните усещания до минимум. Истината, е че поставянето на самата клампа върху зъба и венеца предизвиква известен дискомфорт в първия момент. Това неприятно усещане бързо отминава и след това престоя на кофердам системата в устата е безболезнен.
Не ми поставиха кофердам при работа, защо?
Кофердамът не е задължителен атрибут при изработване на кариеси и обработката на коренови канали. Въпреки, че той има редица предимства, има своите недостатъци. Така например не позволява препарирането на кариеси близо и под венеца. Освен това не може да се поставя на млечни зъби които имат резорбция на корените. При възрастни пациенти не е подходящ ако страдат от парадонтоза. Ако денталният лекар е преценил, че е по-добре за Вас да работи без кофердам – доверете му се, има причина за това.
Кофердам е толкова иновативно, от скоро ли съществува?
Истината е, че кофердам се използва по света още от 1857 във Франция и неговото представяне на срещата на лекарите по дентална медицина в НюЙорк през 1864. Кофердам се е използвал дълго време и в България, но поради специфичните години, през които преминава обучението по дентална медицина той е забравен като технология и последните десетилетия отново набира популярност.

