Какво да очаквам при лечение със снемаеми протези?
Здравейте от нашия екип протезисти! Всички ние имаме предмет който се нарича „Протетична дентална медицина“. Там нашата задача е да възстановим усмивката на пациента, по начин, тя да бъде функционална и естетична. Добре изработената протеза позволява човек да се храни, да говори и да се усмихва. Освен това тя има много други задачи за които много от пациентите не се замислят. Долно-челюстната става е една от най-активните в човешкото тяло. Тя извършва над 7000 движения на ден за задачи, като говор и хранене.
Когато пациентът загуби своите зъби, ставата се затваря повече от обичайно. Това води до промяна на височината на долната част на лицето (долен лицев етаж), до напрежение в дъвкателните мускули и до деформация на самата става. Колкото повече време един пациент седи без някакъв вид протеза, костта която някога е държала зъбите, малко по малко се стапя. Това прави все по-трудно, а понякога почти невъзможно изработването на протеза която да бъде удобна за пациента и да не „пада“. Сега стъпка по-стъпка ще Ви запознаем с процеса по създаване на Вашата нова усмивка.
Първо посещение:
Добре дошли във Факултета по дентална медицина! Вашият лекуващ студент ще Ви посрещне на входа, за да Ви заведе до залата. Там идните седмици ще преминете през различни стъпки, необходими за изработването на перфектната протеза. Първо ще Ви зададем много въпроси, те ще помогнат на студента да попълни вашия личен картон. Използвайки тази информация той изготви правилния лечебен план. По време на прегледа студентът ще разгледа цялостно устната Ви кухина. Възможно е да забележи, че част от наличните Ви зъби не са в добро състояние. Тогава в лечебния план ще бъде включено и тяхното саниране. Ако нямате налични зъби в устата, количеството останала кост, както и нейната форма ще бъдат ключови за бъдещата конструкция.
След това асистентът отговорен за Вашия лекуващ студент ще дойде, за да прецени дали случая е подходящ за конкретния студент. Ако всичко е наред, следва попълването на няколко задължителни и важни документа и студентът започва изработването на лечебен план. В него ще бъдат описани минималният брой посещения, времето на лечението и очакваните проблеми, решения и резултат.
Второ посещение:
Време е вашето лечение да започне. Първо ще бъдете запознати стъпка по стъпка с лечението. След това започваме с взимането на предварителен отпечатък, с алгинат.
Този отпечатък се нарича предварителен, защото не е достатъчно прецизен за изработване на Вашата протеза. Той има достатъчно качества, за да се отлее първият гипсов модел. Върху този гипсов отпечатък, със специална фотополимеризираща плака, се изработва индивидуална лъжица. Тя по функция е същата като тази с която се взима предварителният отпечатък. Много по-прецизно приляга към протезното поле и прави отпечатъка функционален.
Трето посещение:
Индивидуалната лъжица вече е готова. Време е студентът да вземе функционален отпечатък. Тази стъпка е сложна, важно е да проявите търпение към лекуващия Ви студент. Възможно е отпечатъкът да не стане от първия път или студентът извика своя асистент за помощ. Взимането на функционален отпечатък се извършва със специални дентални силикони. Те се разбъркват от две части наречени база и катализатор. Полученият крем втърдява в устата, като по този начин отпечатва полето с невероятна прецизност.
Този етап включва и старание от Ваша страна. Ще Ви обясним как да направите редица упражнения с устни, бузи и език. Те на пръв поглед може да Ви изглеждат смешни, но е изключително важно да ги изпълнявате прецизно. Това ще оформи силикона правилно и ще позволи бъдещата протеза да приляга прецизно.
Четвърто посещение:
В това посещение за първи път ще видите шаблона на Ващата протеза. На мястото на зъбите ще има дебели ленти от восък, които отговарят на височината на дъвкателната равнина на изкуствените зъби. През това посещение основно ще се усмихвате, а вашият студент ще мери разстояния между точки по лицето. По този начин, чрез редица измервания, тестове, рязане и добавяне на восък ще определи правилната височината на протезата. Важно е тя да съответства на височината при която ставната главичка е в така нареченият физиологичен покой. Това ще пази ставата като позволи тя да бъде в комфортно за нея място.
От Ваша гледна точка на този етап възстановяваме облика на лицето. След този етап гарантираме, че когато поставите протезата устните ще се докосват без да се припокриват. Освен това няма да има напрежение в дъвкателната или мимическата мускулатура. По този начин протезата ще възстанови онзи вид на лицето който винаги то е имало. Не се учудвате ако се наложи този етап да продължи и повече от едно посещение. той е изключително важен и избързването тук може да провали цялото лечение. В края на посещението заедно със студента ще изберете цвят на зъбите.
Пето посещение:
Проба с наредени зъби. През това посещение вече шаблонът ще бъде в своя окончателен вид. Зъбите ще бъдат закрепени с восък за плаката. Очаквайте много пъти да Ви помолим да извършите редица движения с протезата. През това време със специална синя хартия, подобна на индиго, ще регистрираме контактите между зъбите. Отново ще има редица измервания както в предното посещение. Всички тези процедури целят финално да се оформи вида на протезата. Освен това проверяваме как тя възстановява вида на лицето. Това е последният шанс за големи корекции, преди протезата от восък да се превърне в пластмаса.
Шесто посещение:
Предаване на протезата. Вашата протеза е готова! При първото поставяне най-вероятно ще има места на които тя ще бъде неудобна, ще драска или подпира. Възможно е дори да не можете да я поставите на нейното място. Това по никакъв начин не трябва да Ви обезкуражава и да губите вяра във своя студент – напълно нормално е. В следващите час и половина, малко по малко студентът ще оформи всички части които са неудобни от протезата. След като всички неудобства са отстранени остава само протезата да се полира. Студентът ще отиде до мястото в което се изработват протезите, наречено „технична зала“, за да направи точно това. Вече в завършен вид, след щателен инструктаж какво да правите и какво да не правите с новата си протеза, ще Ви я предаде за ползване.
Адаптационен период и контролни прегледи:
Първите 24ч, до една седмица от предаването на протезата са ключови за адаптацията на тялото към нея. Нормално е в началото да е неудобна, да има чувството за чуждо тяло в устата. Много е важно да носите Вашата протеза максимално много, дори докато спите, за да свикне лигавицата с нея. Ако усещате, че има опасност да Ви направи рана – спирате да я носите до следващото посещение, но най-малко 12 часа преди него я поставяте отново, за да бъде видимо мястото където Ви е неудобна.
Дори протезата да е много удобна и да не Ви създава никакви проблеми е много важно да не пропускате контролните прегледи, те са важни както за оценката на Вашия студент, така и са важни за Вас. Понякога ние може да видим проблем с протезата много преди да създаде какъвто и да е дискомфорт за вас. След като се уверим, че всичко е наред единствено може да Ви пожелаем да се усмихвате по-често и по-уверено от всякога!
ОТ ЕКИПА НА DENTAL PLACE ТИ БЛАГОДАРИМ ЗА ДОВЕРИЕТО!
